فواید اهدای خون برای بدن و شرایط اهدای خون


فواید اهدای خون برای بدن و شرایط اهدای خون

اهدای خون یک کار خداپسندانه است که به عنوان یک مسئولیت اجتماعی و اخلاقی مورد توجه بعضی از افراد قرار می گیره شاید برای شما هم پیش اومده باشه که یکی از نزدیکاتون توی بیمارستان بستری بشه و برای انجام عمل جراحی نیاز به چند واحد خون داشته باشه اون زمان با تمام وجود به اهمیت مقوله اهدای خون پی می برین و این که چگونه اهدای یک یا چند واحد خون سالم میتونه جون یک نفر رو نجات بده و دعای خیر یک خانواده رو بدرقه شما کنه.


به دلیل اهمیت اهدای خون هست که ما هر از گاهی در صفحه سلامت به بررسی آمارها و بیان ویژگی خون سالم و... می پردازیم.


سازمان انتقال خون هم توی این مسیر همراه ماست و طی مقاله ای که برای ما فرستاده اعلام کرده که میزان مشارکت جوانان ۱۸ تا ۲۵ ساله برای اهدای خون کاهش یافته است. در این مطلب آمده است که در مطالعه ای که روی جمعیت جوان ۲۵-۱۸ ساله برای بررسی علل این کاهش انجام شده، مشخص شده است افرادی که خون اهدا نکرده اند نسبت به افرادی که خون اهدا کرده اند از فواید اهدای خون، کمتر مطلع بوده اند.


فوایدی همچون کاهش بیماری های قلبی عروقی، کاهش غلظت خون، نشاط جسمانی و روانی، معاینه پزشکی و انجام آزمایش های مربوط به صورت رایگان برای دهنده خون و کمک به زنده و سالم ماندن نیازمند به خون و فرآورده های آن، معاینه پزشکی دقیق اهدا کننده توسط پزشک مجرب انتقال خون، استریل بودن محیط اهدای خون، یک بار مصرف بودن وسایل مصرفی و توصیه های لازم قبل، حین و بعد از اهدای خون، هرگونه شکی را از نظر کاملاً ساده بودن، سالم بودن و ایمن بودن فرآیند اهدای خون برطرف می کند.

 

لذا از جوانان به عنوان سرمایه ها و آینده سازان کشور که می توانند سال ها نقش اساسی در تأمین خون و فرآورده های خونی مورد نیاز جامعه با اهدای مستمر خون داشته باشند، خواسته شده با مراجعه به پایگاه های انتقال خون، سازمان انتقال خون را در راستای تأمین خون سالم و کافی یاری کنند.


شرایط اهدای خون


۱ - وزن بالای ۵۰ کیلوگرم


۲ - سن ۶۰-۱۸ سال


۳ - برخورداری از سلامت جسمی و روحی


۴ -پرهیز از رفتارهای مخاطره آمیز


۵ - به همراه داشتن کارت شناسایی عکس دار معتبر دارای کد ملی


۶ -رعایت حداقل فاصله زمانی از اهدای قبلی


۷ - رعایت توصیه های قبل از اهدای خون. به داوطلبان اهدای خون توصیه می شود که:


- از چند ساعت قبل از اهدای خون مایعات بنوشند.


-خوردن غذای سبک را قبل از اهدای خون فر��موش نکنند.


- از ۲۴ ساعت قبل از اهدای خون غذای چرب نخورند.


- استرس و اضطراب نداشته باشند.


-وقت کافی برای اهدای خون داشته باشند.


- ساعتی قبل از اهدای خون دخانیات مصرف نکنند.


-لباس راحت بپوشند به طوری که به راحتی آستین آن بالا برود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه