«کشتزارهای مرگ»، «سالوادور»، «پنجره عقبی» و «آگراندیسمان» از فیلم‌هایی هستند که عکاسی یا عکاس‌ها نقش مهمی در پیشبرد داستان آن‌ها دارد.

عکاس های معروف دنیا

نشریه بریتانیایی تلگراف به بهانه پخش فیلم «پنجره عقبی» به کارگردانی آلفرد هیچکاک از تلویزیون، ۱۸ عکاس محبوب دنیای سینما به انتخاب خود را معرفی کرده است.
«کشتزارهای مرگ» (The Killing Fields)

 

عکاس های معروف دنیا

 

جان مالکوویچ نقش آلن «آل» راکوف و جولین سندز نقش جان سواین را در فیلم ویرانگر و برنده جایزه بفتای رولند جافی بازی می‌کنند که فیلمی درباره رژیم کمونیستی در کامبوج است. هر دو عکاسان خبری هستند که اتفاقات پنوم‌پن پایتخت کامبوج در دوران خمرهای سرخ را برای رسانه‌های غربی پوشش می‌دهند.
«سالوادور» (Salvador)

 

عکاس های معروف دنیا

 

ریچارد بویل عکاس خبری کهنه‌کار با بازی جیمز وودز راهی السالوادور می‌شود. او پس از دیدن اعدام یک دانشجو توسط سربازان حکومت متوجه می‌شود شرایط جدی‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کرد و در این موقعیت گذشتن از این اتفاقات روز به روز دشوارتر می‌شود.
«چهره بامزه» (Funny Face)

 

عکاس های معروف دنیا

 

این فیلم بر مبنای موزیکالی به همین نام ساخته شد. فرد آستر در «چهره بامزه» نقش عکاسی به نام دیک ایواری را بازی می‌کند. شخصیت ایواری تا حدی بر مبنای عکاسی به نام ریچارد آودن شکل گرفت که تیتراژ آغازین فیلم را طراحی کرد و مشاور پروژه هم بود.
«مواظب پرنده کوچولو باش» (Watch the Birdie)

 

عکاس های معروف دنیا

 

رد اسکلتن نقش راستی کامرون عکاس تازه‌کار را بازی می‌کند که برای رسیدن به یک وارث ثروتمند باید یک گروه جنایتکار مبارزه کند.
«زندگی شیرین» (La Dolce Vita)

 

عکاس های معروف دنیا

 

واژه پاپاراتزی از این فیلم فدریکو فلینی گرفته شد. فلینی این واژه را از یک گویش ایتالیایی گرفت که برای توصیف صدای وز وز آزاردهنده یک پشه به کار می‌رود. داستان «زندگی شیرین» درباره خبرنگاری به نام مارچلو روبینی با بازی مارچلو ماسترویانی است که همراه وردست عکاس خود (والتر سانتسو) در رم پرسه می‌زند.
«رازها و دروغ‌ها» (Secrets and Lies)

 

عکاس های معروف دنیا

 

هورتنس کامبربچ که در کودکی به فرزندی پذیرفته شده می‌کوشد خانواده واقعی خود را پیدا کند. او دست آخر، سینتیا مادر آشفته و موریس پرلی دایی خود را که عکاس عروسی است، پیدا می‌کند. نقش موریس را تیموتی اسپال بازی می‌کند.
«شاتر» (Shutter)

 

عکاس های معروف دنیا

 

بن شاو با بازی جاشوا جکسن با همسر خود که تازه با او ازدواج کرد، برای کار به عنوان یک عکاس به ژاپن می‌رود، اما در آنجا پس از خودکشی یک زن جوان ژاپنی با مجموعه‌ای از اتفاقات هولناک روبرو می‌شود. «شاتر» بازسازی فیلمی تایلندی به همین نام است که سال ۲۰۰۴ ساخته شد.
«اسپایدرمن» (Spider-Man)

 

عکاس های معروف دنیا
توبی مگوایر در فیلم‌های «اسپایدرمن» نقش پیتر پارکر را بازی می‌کند، کسی که روزها یک عکاس آزاد است، اما شب‌ها در نیویورک سیتی با خلافکارها مبارزه می‌کند.
«اینک آخرالزمان» (Apocalypse Now)

 

عکاس های معروف دنیا

 

این فیلم اقتباسی آزاد از رمان «دل تاریکی» نوشته جوزف کنراد است و دنیس هاپر در آن نقش یک عکاس مجنون آمریکایی را بازی می‌کند.
«تام چشم‌چران» (Peeping Tom)

 

عکاس های معروف دنیا

 

کارل بوم در این تریلر به کارگردانی مایکل پوئل نقش مارک لوییس را بازی می‌کند، مردی جوان که در کودکی در معرض یک عذاب روانی بوده و اکنون دوست دارد زنان را با دشنه‌ای که در دوربینش پنهان کرده بکشد و ترس و وحشت آن‌ها را پیش از مرگ ثبت کند. «تام چشم‌چران» فیلمی نیست که همه دل دیدن آن را داشته باشند.
«ممنتو» (Memento)

 

عکاس های معروف دنیا

 

گای پیرس در این تریلر روان‌شناختی به نویسندگی و کارگردانی کریستوفر نولان نقش لئونارد شلبی را بازی می‌کند. شلبی دچار فراموشی حاد است و برای اینکه اتفاقات یادش بماند از آن‌ها عکس می‌گیرد.

 

«عکس یک ساعته» (One Hour Photo)

 

عکاس های معروف دنیا
رابین ویلیامز نقش مردی تنها به نام سای پریش را بازی می‌کند که در قسمت عکاسی فوری سوپرمارکت محلی مشغول کار است. او در اینجا به شکلی خطرناک به لحاظ ذهنی و روحی درگیر خانواده یورکین می‌شود. «عکس یک ساعته» فیلمی بسیار عجیب و غریب است.
«شهر خدا» (City of God)

 

عکاس های معروف دنیا

 

بوسکاپه (الکساندر رودریگز) یک پسر آرام اهل ریو است که دوست دارد در دنیای پر از جنایت و درگیری گروه‌های خلافکار یک عکاس باشد.
«جاده تباهی» (Road to Perdition)

 

عکاس های معروف دنیا
کنراد هال فیلمبردار «جاده تباهی» برای کار خود در این فیلم پس از مرگ برنده جایزه اسکار شد. جایزه را پسرش کنراد دبلیو هال که او هم فیلمبردار است، بجایش گرفت. جود لاو در این فیلم که داستانش در دوران رکود اقتصادی در آمریکا روی می‌دهد، نقش عکاس صحنه‌ جرم را بازی می‌کند.
«چشم‌های لورا مارس» (Eyes of Laura Mars)

 

عکاس های معروف دنیا

 

فی داناوی در این فیلم به نقش لورا مارس عکاس مد ظاهر شده که میل شدیدی به خشونت دارد. او قتل دوستان خود را از نگاه قاتل می‌بیند و بعدا معلوم می‌شود این جنایات شباهت زیادی به سبک کاری او دارد.
«آگراندیسمان» (Blow-Up)

 

عکاس های معروف دنیا

 

فیلمی به کارگردانی میکل‌آنجلو آنتونیونی فیلمساز ایتالیایی که داستانش در لندن دهه ۱۹۶۰ روی می‌دهد. داستان درباره دیوید بیلی (دیوید همینگز) عکاس مد است که ناخواسته با دوربین خود یک جنایت را ثبت می‌کند.
«پنجره عقبی» (Rear Window)

 

عکاس های معروف دنیا

 

ال‌بی جفریز (جیمز استیوارت) در این تریلر کلاسیک به کارگردانی آلفرد هیچکاک یک عکاس است که نشسته بر صندلی چرخ‌دار از پنجره آپارتمان خود زاغ سیاه همسایه‌هایش را چوب می‌زند.
«La jetée»

 

عکاس های معروف دنیا
هلن شاتلن در این فیلم کوتاه علمی تخیلی به کارگردانی کریس مارکر نقش زنی ناشناس را بازی می‌کند که خاطرات یک زندانی فرانسوی را تسخیر کرده است. فیلم تقریبا هیچ دیالوگی ندارد و با ترکیب تصاویر ثابت ساخته شده است.

گردآوری : تهران ۹۸

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و ��دمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه