کرم و قهوه ای، رنگ های غالب در دکوراسیون خانه بیشتر ما ایرانی ها هستند. رنگ هایی که آنقدر در همه جا دیده ایم که خیلی از ما دیگر جرأت نوآوری و استفاده از رنگ های زیبا و متنوع را برای دیوارها و وسایل منزلمان نداریم.

مجله اینترنتی برترین ها

مجله زندگی مثبت - دکتر پروین ناظمی، روان شناس: کرم و قهوه ای، رنگ های غالب در دکوراسیون خانه بیشتر ما ایرانی ها هستند. رنگ هایی که آنقدر در همه جا دیده ایم که خیلی از ما دیگر جرأت نوآوری و استفاده از رنگ های زیبا و متنوع را برای دیوارها و وسایل منزلمان نداریم و فکر می کنیم این رنگ های تکراری به قول معروف امتحان خودشان را پس داده اند.

این در حالی است که استفاده مکرر از این رنگ ها نه تنها تکراری است بلکه با نادیده رگفتن رنگ های دیگر، خودتان را از داشتن خانه ای رنگارنگ و زیبا و شادی بخش محروم می کنید.

دیوار خانه تان را اینگونه رنگ کنید


خیلی از افراد معتقدند؛ رنگ کردن خانه کاری سخت و هزینه بر است. برای همین ترجیح می دهند خطر نکنند و از همان طیف رنگ همیشگی یعنی کرم و استخوانی برای دیوارهایشان استفاده کنند اما شما می توانید، رنگ آمیزی دیوارها را خودتان انجام دهید و از این کار لذت ببرید. به شما قول می دهیم بوی بد رنگ هم شما را آزار نخواهدداد و برای این کار لازم نیست یک نقاش حرفه ای باشید!

راه و رسم رنگ آمیزی دیوار خانه خوشحال ها

قبل از هرچیز بد نیست خیلی کوتاه با انواع رنگ ها آشنا شوید؛ به طور کلی رنگ ها به 2 گروه تقسیم می شوند؛ رنگ هایی که حلال آنها آب است و رنگ هایی با حلال نفتی. غالبا دیوارهای بیشتر خانه ها با رنگ های روغنی که حلال نفتی دارند، نقاشی می شوند و سقف خانه ها با رنگ پلاستیک که حلال آب دارد، رنگ های پلاستیک نسبت به رنگ های روغنی کم دوام تر هستند اما رنگ های روغنی هم نه تنها به محیط زیست آسیب می زنند، بلکه به دلیل وجود مواد سربی در آنها، حتی بعد از خشک شدن خطرهایی را برای سلامت افراد به ویژه بچه ها دارند.

تماس بچه ها با این رنگ ها و پراکنده شدن غبار آنها به دلیل تخریب و فرسایش برای بچه ها خطرناک است، بنابراین بهتر است استفاده از این نوع رنگ ها را تنها به سطوح فلزی محدود کنید.

رنگ های آکریلیک که این روزها در بازار موجودند، رنگ هایی با پایه آب هستند. این رنگ ها زود خشک می شوند، بو ندارند و مقاوم هستند. شما می توانید با استفاده از یک سطل رنگ آکریلیک و یک رولر خیلی راحت و سریع دیوارهایتان را رنگ کنید.

قفل های ذهنی تان را بشکنید


حالا که متوجه شدید به راحتی می توانید خودتان با حداقل هزینه از زندگی بین دیوارهایی با رنگ های خنثی (کرم و استخوانی) نجات پیدا کنید، باید قفل های ذهنی تان را بشکنید. البته لازم نیست همه دیوارهای خانه را رنگ آمیزی کنید. تنها کافلی است دیوار انتهایی (دیوار روبروی در) را یک پرده تیره تر از بقیه دیوارها کنید. اگر جسارت بیشتری هم دارید، می توانید با توجه به رنگ مبلمان و دکوراسیون خانه تان یک رنگ مناسب برای دیوارتان انتخاب کنید. مطمئن باشید همنشینی با رنگ ها زندگی شما را شادتر و لذت بخش تر خواهدکرد. یادتان باشد نخستین درک بصری ما از محیط اطرافمان، دیدن رنگ ها هستند پس رنگ ها را به خانه و زندگی تان بیاورید.

درد بی رنگی علاجش راحت است

کدام رنگ ها بهترند؟


نکته مهم در انتخاب رنگ دیوار این است که رنگ انتخابی شما با رنگ سایر وسایل منزلتان هماهنگی و هارمونی داشته باشد. منظور از هارمونی این است که رنگ مورد نظر شما از بین رنگ های متضاد یا هم خانواده با رنگ وسایلتان مانند مبل ها انتخاب شود. به طور مثال رنگ بنفش با قرمز و آبی هم خانواده است اما مکمل یا متضاد زرد محسوب می شود. اگر دوست دارید هیجان و شادی را به خانه تان بیاورید انتخاب رنگ های مکمل گزینه خوبی است.

جالب است بدانید، رنگ های گرم با افزایش آدرنالین باعث بالارفتن فشار خون، افزایش تنفس و حتی احساس گرمای بیشتر در شما می شوند. رنگ های قرمز، زرد و نارنجی از جمله رنگ های گرم هستند.

همچنین رنگ های پررنگ تر احساس بیشتری را در شما ایجاد خواهند کرد اما رنگ هایی مانند آبی و سبز معکوس رنگ های زرد و قرمز عمل کرده و نه تنها باعث برانگیختگی هیجان ها نمی شوند بلکه به آرامش بیشتر فرد هم کمک می کنند.

حذف رنگ از محیط، یکی از شکنجه هایی است که در برخی کشورها انجام می شود، در این شرایط همه رنگ ها از سلول و زندگی زندانی حذف می کنند، همه چیز سفید است لباس زندانی، دیوار سلول، وسایل مورد استفاده همه و همه سفید است و هیچ رنگ و تنوع رنگی در محیط وجود ندارد. این شرایط باعث می شود این فردخیلی زود در هم بشکند.
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه