درمان درد قاعدگی در طب سنتی


درمان درد قاعدگی در طب سنتی

دردهای قاعدگی از شایع‌ترین مشکلاتی است که بسیاری از زنان در طول زندگی‌شان با آن مواجه می‌شوند. بیشتر خانم‌ها با شروع دردهای قاعدگی مصرف مسکن را شروع می‌کنند اما برخی داروهای شیمیایی چندان هم بدون عارضه نیستند...


در پاسخ به پرسش تعدادی از خوانندگان «سلامت» که می‌خواهند بدانند آیا در طب سنتی هم درمانی طبیعی برای کاهش درد قاعدگی وجود دارد یا نه، باید بگویم که جواب مثبت است اما از آنجا که فراورده‌های گیاهی نیز می‌توانند آسیب‌رسان باشند، باید با مشورت و تحت‌نظر متخصص طب سنتی و پزشک خبره از آنها بهره برد. قاعدگی نوعی پاکسازی عمومی بدن و رحم است و علائم همزمان با آن می‌تواند بیانگر مسائل کلی بدن مانند سوءمزاج‌ها و اختلال‌های خاص رحمی باشد. درمان درد قاعدگی معطوف به تشخیص علت اصلی آن است و نمی‌توان یک درمان واحد ارائه کرد ولی می‌توان به‌طور عمومی توصیه‌های ساده و مهمی برای کاهش علائم داشت:


۱. از خوردن غذاهایی با مزه ترش خودداری کنید.


۲. از فعالیت‌های ورزشی شدید پرهیز کنید.


۳. کمبود خواب و شب‌بیداری، ارتباط مستقیمی با این مشکل دارد. خواب کافی و مناسب از درمان‌های ساده و موثر این بیماری است.


۴. حالت‌های روانی مانند خشم و حتی خوشحالی شدید از عوامل زمینه‌ساز هستند.


علاوه بر موارد فوق، می‌توان از چند اقدام ساده نیز بهره برد:


۱. چای کوهی: دمنوش این گیاه از ۲ روز قبل از قاعدگی توصیه می‌شود. برای این منظور یک قاشق غذاخوری از چای کوهی را در یک لیوان آب جوش می‌ریزند و روی لیوان را می‌پوشانند تا ۱۵ دقیقه دم بکشد. سپس محتویات لیوان را صاف و میل کنید. به علت آثار تسکینی و خواب‌آوری آن بهتر است که قبل خواب مصرف شود.


۲. عرقیات: عرق‌های گیاهی از فراورده‌های گیاهی منحصربفرد ایران هستند که مصرف آن در ایران بسیار شایع است. مصرف روزانه یک استکان عرق رازیانه و یک استکان عرق بابونه از ۱۰ روز قبل از قاعدگی نیز اثر قابل‌ملاحظه‌ای بر کاهش دردهای قاعدگی دارد.


دکتر مهرداد کریمی

متخصص طب سنتی و مدرس دانشگاه

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه