تزيين اتاق كودك با سليقه و خواسته كوچك‌ترها كار سختي نيست؛ فقط كافي است چند نكته ساده را در نظر داشته باشيد تا فضايي خاص براي فرزندتان بسازيد.

برترین مجله اینترنتی ایران
مجله منزل - ليدا هادي: بچه‌ها ساده هستند و خواسته‌هاي‌شان از آنها ساده‌تر. گاهي با يك توپ رنگي راضي مي‌شوند و گاه با داشتن عروسكي زيبا آرام. خواسته‌هاي آنها هماني است كه در دنياي كوچك‌شان مي‌گذرد؛ هر آنچه در دنياي تصاوير رنگ به رنگ انيميشن‌ها مي‌بينند يا در كتاب‌هاي تخيلي‌شان مي‌خوانند.

تزيين اتاق كودك با سليقه كوچك‌ترها

اين وسط برآوردن روياهاي رنگي آنها كار سختي نيست. مهم اين است كه بدانيم خواسته‌شان چيست و چطور انتخاب كنيم. مساله‌اي كه اين روزها به‌شدت درباره اتاق كودكان بايد رعايت شود، درست كردن فضايي امن و راحت و در عين حال دوست‌داشتني مانند تحقق يكي از روياهاي دور بچه‌هاست. پس همين امروز دست به كار شويد و به روياي بچه‌هاي‌تان سر و سامان دهيد.

 مكعب‌هاي تزييني

بچه‌ها عاشق به نمايش گذاشتن اسباب‌بازي‌هاي‌شان هستند. پس مي‌توان به‌راحتي يك تير و دو نشان زد؛ هم خواسته آنها را برآورده كرد و هم با استفاده از طاقچه‌هاي خاص كلي از خرده‌ريزهاي اتاق شان را جاسازي كرد. بهترين وسيله براي تزيين اتاق كودكان مكعب‌هاي چوبي دكوري است كه هم روي ديوار اتاق نصب مي‌شوند و هم روي زمين جامي‌گيرد.

تزيين اتاق كودك با سليقه كوچك‌ترها

اگر خودتان اهل فن هستيد و كار كردن با تير و تخته را دوست داريد، مي‌توانيد اين مكعب‌ها را به هر اندازه‌اي كه خواستيد درست كنيد و به رنگ دلخواه كودك‌تان درآوريد و اگر نه مي‌توانيد اين مكعب‌ها را از كتابخانه‌فروشي‌ها تهيه كنيد. خريدن مكعب‌ها به صورت جداگانه امكان چيدمان متفاوت را به شما مي‌دهد. اگر هم دوست داشتيد مي‌توانيد دنبال دكوري‌هايي باشيد كه به صورت مكعب طراحي شده‌اند اما يك‌دست و يكپارچه هستند.


ميز تحرير هنري

 بچه‌ها كه پاي‌شان به مدرسه مي‌رسد، اولين گرفتاري بزرگ تر‌ها در خانه فراهم كردن فضاي مناسب درس و مشق‌شان است. اين‌جور وقت‌ها يك ميز ساده و كوچك كنج ديوار هم مي‌تواند خواسته كودك خانه را برآورده كند و اصلا نيازي به تهيه ميزهاي تحرير بزرگ نيست؛ فقط بايد كمي حواس‌تان به نيازهاي خاص بچه‌ها باشد؛ مثلا چسباندن يك نوار رنگي دور تا دور ديوار براي استيكرهاي آموزشي يا از همه مهم‌تر داشتن دو، سه طاقچه ديواري بالاي سر ميز تحرير.

تزيين اتاق كودك با سليقه كوچك‌ترها

اين طاقچه‌ها فضاي اطراف ميز را براي تمركز ذهن كودكان بهتر مي‌كنند. يك ديوار خالي جلوي روي كودكان بيشتر براي‌شان حواس‌پرتي مي‌آورد تا دكوري‌هايي كه خودشان وسايل تحصيل‌شان را گذاشته‌اند. اين طاقچه‌ها را مي‌توانيد در اندازه‌ها و رنگ‌هاي مختلف از فروشگاه‌هاي لوازم چوبي تهيه كنيد.


برچسب‌ها به جاي كاغذ

استيكرها يا همان برچسب‌هاي ديواري تازگي‌ها جاي خاصي در دكوراسيون اتاق‌ها به‌خصوص اتاق خواب بچه‌ها پيدا كرده‌اند مخصوصا وقت‌هايي كه خانواده ترجيح مي‌دهد سراغ كاغذديواري‌هاي شلوغ بچگانه نرود.

تزيين اتاق كودك با سليقه كوچك‌ترها

اين استيكر‌ها كه فقط به ديواري با فضاي خالي مناسب نياز دارد مي‌تواند به اتاق كودكان معناي خاصي بدهد. براي تهيه اين استيكرها مي‌توانيد به مغازه‌هاي فروش كاغذديواري مراجعه كنيد. خيلي از آنها آلبوم‌هاي خاصي از استيكرهاي مورد علاقه بچه‌ها با طرح و رنگ خاص دارند. تازگي‌ها در مراكز تجاري بزرگ هم استندهاي فروش اين استيكرها را گذاشته اند.


فضايي براي هنر

خيلي از بچه‌ها دوست دارند روي در و ديوار خانه نقاشي كنند. درست است كه مي‌گويند اين كار خلاقيت بچه‌ها را شكوفا مي‌كند اما كمتر مادر و پدري را مي‌توان پيدا كرد كه از نقاشي بچه‌ها روي ديوار خانه خوش شان بيايد. اگر مي‌خواهيد هم خانه‌تان‌تر و تميز باشد و هم خلاقيت بچه‌ها بيرون بريزد، سراغ كاغذديواري‌هاي خاص باشيد. كاغذ ديواري‌هاي تازه‌اي به بازار آمده‌اند كه كاملا قابل شست‌وشو هستند و هيچ اثري از لكه روي آنها باقي نمي‌ماند.

تزيين اتاق كودك با سليقه كوچك‌ترها

اين كاغذها كه مخصوص اتاق بچه‌ها درست شده‌اند فضاهاي خاصي را براي نقاشي آنها كنار گذاشته‌اند. كافي است فقط به يكي از فروشگاه‌هاي كاغذديواري برويد و آلبوم‌هاي جديد كودكانه را بخواهيد. اين كاغذها به خاطر طرح و جنس خاص‌شان كمي گران‌تر هستند اما به شكوفا شدن خلاقيت بچه‌ها مي‌ارزد!


 اتاقي براي شاهزاده

دخترها از همان بچگي عاشق تجمل هستند. اين خواسته آنها زماني بيشتر نمايان مي‌شود كه پاي كارتون‌ها هم بنشينند و با دنياي ديو و دلبر و سيندرلا و. . . روبه‌رو شوند. آن وقت داشتن يك تختخواب مجلل با رنگ‌هاي صورتي و سفيد يكي از آرزوهاي‌شان مي‌شود. براي برآورده كردن روياي آنها نيازي نيست راه دوري برويد؛ فقط كافي است كمي ايده به خرج دهید.

تزيين اتاق كودك با سليقه كوچك‌ترها

يك كاناپه ساده خانه را كه ديگر براي‌تان كاربردي ندارد به رنگ سفيد يا صورتي درآوريد با ملحفه‌هايي با همين رنگ. بالاي سر آن را هم يك توري بزرگ پرچين به عنوان سايه‌بان بزنيد. اين سايه‌بان‌هاي تخت كودك را مي‌توانيد از فروشگاه‌هاي لوازم خواب كودك به صورت آماده تهيه كنيد يا خودتان پارچه حرير يا تور ساده بگيريد و با چند چين ساده تجمل را به دخترتان هديه دهيد.


نمدهاي رنگارنگ

 براي تزيين اتاق بچه‌ها تابلوي‌هاي كارتوني كم و بيش وجود دارند. اين وسط پيدا كردن تابلويي كه طرح و رنگ هماهنگ با ساير لوازم را داشته باشد، كار سختي است. براي همين اين روزها طراحان داخلي آستين بالا زده‌اند و تم خاصي براي اتاق بچه‌ها تعريف كرده‌اند؛ استفاده از حروف انگليسي نام كودك. اين حروف كه از پارچه‌هاي نمدي يا يونوليت تهيه مي‌شوند مي‌توانند در رنگ‌هايي كه اتاق بچه با آن تزيين شده، باشند.

تزيين اتاق كودك با سليقه كوچك‌ترها

اطراف اين حروف نمدي را هم مي‌توان از همان جنس و رنگ عروسك‌هاي خاص آويزان كرد. اگر اهل چرخ زدن در اينترنت هستيد با جست‌وجوي حروف و عروسك‌هاي نمدي مي‌توانيد به آدرس كلي كارگاه‌هایی برسيد كه سفارش انجام اين كارها را قبول مي‌كنند؛ با هر طرح و رنگي كه دل‌تان بخواهد.


پرده‌هاي ساده بي‌نقش

يكي از مهم‌ترين اجزاي اتاق بچه‌ها پرده است كه معمولا با طرح‌هاي شلوغ و رنگ‌هاي بسيار پررنگ تا امروز باب بوده‌ است. تازگي‌ها اما ديگر داستان پرده اتاق بچه‌ها فرق كرده است. ديگر طراحان داخلي براي پرده اتاق بچه‌ها آن‌قدر شلوغ کار نمی کنند.

تزيين اتاق كودك با سليقه كوچك‌ترها

سادگي الان حرف اول و آخر را مي‌زند. پرده اتاق بچه‌ها حالا ساده است اما با المان‌هاي خاص. اين المان‌ها كه بيشتر به صورت تكه‌دوزي روي پرده‌هاي ساده قرار مي‌گيرند بايد در نيمه پاييني پرده نصب شوند؛ طرح‌هايي ساده مانند يك توپ فوتبال يا گل كه به‌سادگي روي پرده دوخته مي‌شوند. بيشتر مغازه‌هاي خرازي اين استيكرهاي پارچه‌اي را دارند اما اگر طرح خاصي مد نظر داشتيد مي‌توانيد خودتان با پارچه‌های رنگي اين كار را انجام دهيد.


قاب‌هايي از جنس بزرگ‌ترها

لازم نيست براي اتاق بچه‌ها حتما از قاب عكس‌هاي كارتوني استفاده كنيد. به خصوص براي اتاق بچه‌هايي كه به سن نوجواني نزديك مي‌شوند ديگر نمي‌توان از شخصيت‌هاي انيميشني كمك گرفت. در اين حالت بهترين كار بيرون آوردن قاب عكس‌هاي قديمي از دل انباري است.

تزيين اتاق كودك با سليقه كوچك‌ترها

با قاب عكس‌هاي ساده و تركيب آنها با نوشته‌هاي خاص مي‌توان به اتاق بچه‌هاي نماي خاصي داد. كافي است يكي، دو تا از عكس‌هاي نوزادي فرزندتان را قاب كنيد يا حرف اول اسمش را پرينت بگيريد و در قاب مجزا بگذاريد. تركيب اين قاب‌ها با هم اتاق بچه‌ها به‌خصوص پسرها را خاص مي‌كند.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه